Služby a servis pro vaše PC

Vyčištění operačního systému

Máte pocit, že váš osobní počítač výrazně zpomalil a není už v takové kondici jako dříve?
Pak váš pocit může být oprávněný. Počítače časem opravdu zpomalují z několika možných příčin.

Napadení škodlivým softwarem

Známe jej nejčastěji pod názvem počítačový virus, ale ve skutečnosti existuje poměrně pestrá škála různých druhů rozdělených do kategorií podle jejich typu a účelu. Zatím co některé jsou neškodné, jiné mohou představovat mnohem větší riziko, než si mnozí připouští.

Dříve se tzv. viry šířily pouze pomocí přenosných medií, v dnešní době je ohroženo prakticky každé zařízení připojené k internetu. Dokonce ani antivirové programy nezajišťují stoprocentní ochranu.

Pokud máte podezření, že je vaše PC napadeno škodlivým softwarem, svěřte jej do našich rukou. Máme pokročilé nástroje pro jejich detekci i odstranění.

Zanedbávaná údržba

Při běžném používání PC, jako je například “brouzdání” po stránkách internetu, si počítač ukládá na disk mnoho malých souborů. Tyto soubory obvykle slouží k tomu, aby se například často navštěvované stránky načítaly rychleji.

Paradoxně to ale zároveň vede k situaci, kdy si operační systém postupem času musí poradit s velkým množství dat, která mohou zabírat nejen místo na disku, ale i v operační paměti.

Fragmentované soubory

Data, ukládaná na pevné disky, podléhají takzvané fragmentaci. Jedná se o soubory, které jsou uložené nesouvisle na více místech disku. To má za následek neefektivní načítání a ukládání dat, protože čtecí hlavy pevného disku musí více kmitat.

Tento problém se týká opět hlavně počítačů, které jsou používané delší dobu bez údržby.

Jak v takovém případě postupujeme?

Nejprve provedeme analýzu, abychom zjistili nakolik je situace závažná. Pokud zjistíme, že počítač neobsahuje škodlivý software, zpravidla stačí použít programy pro vyčištění počítače, respektive odstranění zbytečných souborů zanechaných běžnými aplikacemi. V případně disků s velkou fragmentací dat provedeme jejich defragmentaci.

Mohou nastat i případy, kdy doporučíme kompletní přeinstalaci systému. Nejedná se však o nic nebezpečného. Provedeme pečlivou zálohu, aby nedošlo ke ztrátě vašich cenných dat. Následuje kompletní vymazání a opětovná instalace operačního systému. V rámci této instalace doinstalujeme i všechny nezbytné ovladače a aplikace.